Převedením na jinou práci dochází ke změně pracovněprávního vztahu, jelikož zaměstnavatel nařídí zaměstnanci jinou práci, kterou nemá sjednánu v pracovní smlouvě.
Zaměstnavatel má právo převést zaměstnance na jiný výkon práce pouze ze zákonných důvodů. Pokud ho chce převést z jiného než v zákoně uvedeného důvodu, musí s tímto převedením zaměstnanec souhlasit.
Zaměstnavatel má povinnost převést zaměstnance na pro něj vhodnou práci, tedy musí brát v úvahu jeho zdravotní stav a jeho schopnosti.
Samozřejmě zaměstnanec nemusí s převedením souhlasit a v případě, že se zaměstnavatelem nedomluví na jiném způsobu či převedení, může být pracovněprávní vztah ukončen.
Převedení na jinou práci je upraveno v § 41 zákona č. 262/2006 Sb. zákoník práce.
V odstavci č. 1 § 41 zákoníku práce jsou uvedeny důvody, kdy zaměstnavatel MUSÍ zaměstnance převést (například zaměstnanec pozbyl dlouhodobě vykonávat výkon práce z důvodu změny zdravotního stavu; dle lékařského posudku, těhotná žena pro níž je nynější práce nebezpečná,…).
V druhém odstavci § 41 zákoníku práce jsou uvedeny důvody, pro které zaměstnavatel MŮŽE převést zaměstnance (například pozbyl zaměstnanec předpoklady pro výkon práce na dobu kratší než 30 let; proti zaměstnanci bylo zahájeno trestní řízení pro podezření spáchání trestného činu při výkonu práce, …).
PŘEVEDENÍ NA JINOU PRÁCI
Zaměstnanec
Petr Mlynář
r.č. 810516/8961
bytem Pod Jezem 658, 698 03 Dolní Lhota
Věc: Převedení na jinou práci
S účinnosti ke dni 1.11.2014 Vás tímto dle § 41, odst. 1 písm. a) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů,
převádím na pozici vrátného
z důvodu pozbytí způsobilosti konat dosavadní práci, jak vyplývá z lékařského posudku.
V Praze dne 13.10.2014
Antonín Marcipán
Antonín Marcipán
Zaměstnavatel
Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!