Dárce se může domáhat vrácení daru, jestliže se obdarovaný chová k němu nebo členům jeho rodiny tak, že tím hrubě porušuje dobré mravy. (§ 2068-2078 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku)
Darovací smlouva nemusí být písemná s výjimkou případů, kdy je předmětem darování nemovitost, nebo pokud nedochází k odevzdání a převzetí věci při darování. Dárce si však může například nechat potvrdit převzetí daru pro budoucí případné prokazování, že k darování došlo.
Hrubým porušováním dobrých mravů se posuzuje vždy případ od případu. Chování obdarovaného hrubě porušuje dobré mravy, jestliže je v rozporu s obecně uznávaným míněním o tom co má být jednáním v souladu s dobrými mravy v dané společnosti.
Soudní praxe vymezila pojem dobrých mravů jako souhrn společenských, kulturních a mravních norem, jež v historickém vývoji osvědčují jistou neměnnost, vystihují podstatné historické tendence, jsou sdíleny rozhodující částí společnosti a mají povahu základních norem.
Dar je možné odvolat také z důvodu nouze.
ŽÁDOST O VRÁCENÍ DARU
Jan Kovář
Horní 1
150 00 Praha 5
Nar: 1. 5. 1972
V Praze 28. 10. 2007
Věc: Žádost o vrácení daru
Milý Jene,
v květnu letošního rokuj sem Ti, jako svému prvorozenému synovi, daroval zlaté, tříplášťové, kapesní hodinky Schaffhausen, které jsem i já dostal od svého otce.
Tento dar jsi přijal a současně jsme jako písemný doklad o darování podepsali potvrzení o darování, jeho kopii přikládám.
Bohužel Tvé chování ke mě a členům mé nové rodiny, zejména mé manželce Janě, hrubě porušuje dobré mravy.
Vzhledem k výše uvedenému tě žádám o vrácení daru a jeho předání v mém domě dne 31. 10. 2007 mezi 16 a 20 hodinou.
Pokud bys v uvedené době dar nevrátil, byl bych nucen domáhat se vrácení daru soudní cestou, což by nám oběma přinášelo jen další trápení, kterému bychom se oba měli vyhnout.
S pozdravem
Martin Kovář
Plzeňská 97
150 00 Praha 5
Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!