Základní zásadou civilního procesu (občanského soudního řízení) je rychlost projednání věci. V praxi se však bohužel stává, že některé soudy tuto zásadu nerespektují. Jednou z možností obrany proti průtahům v řízení je žádost o nařízení soudního jednání.
V občanském soudním řádu (dále jen o.s.ř.) nalezneme několik zásad, které poukazují na rychlost řízení:
- § 6 o.s.ř., věta první – v řízení postupuje soud předvídatelně a v součinnosti s účastníky řízení tak, aby ochrana práv byla rychlá a účinná a aby skutečnosti, které jsou mezi účastníky sporné, byly podle míry jejich účasti spolehlivě zjištěny.
- § 100 odst. 1) o.s.ř. – jakmile bylo řízení zahájeno, postupuje v něm soud i bez dalších návrhů tak, aby věc byla co nejrychleji projednána a rozhodnuta.
- § 114a odst. 1) o.s.ř. – nebylo-li rozhodnuto podle § 114 odst. 2, připraví předseda senátu jednání tak, aby bylo možné věc rozhodnout zpravidla při jediném jednání.
Soud by tedy ve všech věcech měl postupovat tak, aby bylo možné ve věci rozhodnout do skončení prvního jednání ve věci a pokud to možné není, měl by postupovat tak, aby byla věc projednána a rozhodnuta co nejrychleji. V podstatě je tímto řečeno, že by soudce neměl nechat věc tzv. „ležet“ a rozhodovat v ní až za několik měsíců či let. Praxí respektovaná lhůta k činění úkonů ve spisech je 3 měsíce a delší prodlení musí být odůvodňováno.
Okresní soud v Mostě
k rukám předsedy senátu 20C
sp. zn. 20C 5/2011
Žádost o nařízení jednání
Vážený pane předsedo senátu,
Žádám tímto zdvořile o nařízení jednání ve věci sp. zn. 20C 5/2011. Poslední jednání ve věci se konalo dne 15.3.2015 a bylo odročeno na neurčito za účelem vyžádání dalších důkazů, od této doby však nebyly ve věci činěny žádné úkony. S odkazem na ust. § 6 o,s,ř, věta první, ve spojení s § 100 odst. 1) o.s.ř. žádám tedy o nařízení jednání ve věci tak, aby mohla být zároveň při takto nařízeném jednání věc rozhodnuta.
Děkuji za vyřízení mé žádosti.
V Mostě dne 11.8.2016
Jaroslav Vopička
Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!