Osvobození od soudních poplatků předchází tomu, aby z důvodů nedostatků finančních prostředků, nebylo možné se domáhat svého práva u civilního soudního řízení. Zásadním ustanovením zákona je § 138 „osř“ (tedy zák. č. 99/1963 Sb., občanského soudního řádu).
Osvobodit od soudních poplatků lze pouze na návrh. Aby byl účastník řízení osvobozen od soudních poplatků, musí být kumulativně dvě zákonné podmínky:
1. Odůvodnění poměrů účastníků (majetkové poměry, rodinné, sociální či zdravotní hledisko). Z těchto důvodů se přikládá (či si soud vyžádá) důkazy jako např. potvrzení od zaměstnavatele, potvrzení o příjmech z ČSSZ či výpis z katastru nemovitostí.
2. Nesmí se jednat o „svévolné nebo zřejmě bezúspěšné uplatňování nebo bránění práva„. Jedná se o hledisko šikanozní žaloby nebo zjevně neexistující nárok.
3. Výše stanoveného poplatku. Nejedná se zde sice o zákonný předpoklad, nicméně jeho výše je jedním z klíčových hledisek pro osvobozování.
Aby byl účastník osvobozen (či částečně osvobozen) od soudních poplatků, musí být kumulativně naplněny oba výše popsané požadavky. V praxi však dochází k úplnému osvobození od soudních poplatků zcela výjimečně, částečné osvobození je naopak velmi časté a soudy tolerovaný jev.
!!! Aktualizováno!!!
VZOR PROHLÁŠENÍ K ŽÁDOSTI O OSVOBOZENÍ SOUDNÍCH POPLATKŮ VYTVOŘENÝ PŘÍMO OD ÚŘEDNÍKŮ SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE:
PROHLÁŠENÍ K ŽÁDOSTI O OSVOBOZENÍ OD SOUDNÍCH POPLATKŮ (doc.)
PROHLÁŠENÍ K ŽÁDOSTI O OSVOBOZENÍ OD SOUDNÍCH POPLATKŮ (rtf.)
Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!