Výhrada zpětné koupě je vedlejším ujednáním při kupní smlouvě (§ 2079 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník), které je téměř výlučně vnímáno jako ujednání ve prospěch prodávajícího. Můžeme se však setkat i s výhradou zpětné koupě, která je tvořena zcela samostatnou smlouvu. V účinné právní úpravě je obsažena v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „občanský zákoník“), konkrétně v § 2135 – § 2138. K praktickému využití tohoto institutu dochází např. v případech, kdy prodávající potřebuje urychleně zcizit věc za podmínek, které pro něj však nejsou zcela výhodné, avšak je k tomu situací dotlačen či v případech, kdy je k tomu dotlačen nepříznivou životní situací, o které se domnívá nebo o které doufá, že brzy pomine.
Co se týká aspektů tohoto právního institutu, je zapotřebí v první řadě zmínit skutečnost, že i v případech, kdy smluvní strany připojily ke kupní smlouvě ujednání o zpětné koupi, nebo uzavřely smlouvu o výhradě zpětné koupě, je kupující povinen převést předmět koupě na prodávajícího jen a pouze v případech, kdy o to prodávající požádá. Ujednání o zpětné koupi tedy ad hoc neznamená, že kupující bude nucen ke zpětnému prodeji věci. Přistoupí-li však smluvní strany k tomuto ujednání, je třeba, aby vzaly v potaz, že takové jednání zavazuje i jejich dědice.
Ujednání o zpětné koupi, lze uzavřít jak při prodeji věci movité, tak věci nemovité. Jelikož jsou mnohdy i s běžnou údržbou věcí spojeny náklady, je pouze spravedlivé, že ust. § 2135 občanského zákoníku stanoví, že kupujícímu náleží plody a užitky, které z věci pochází a které byly od věci odděleny ještě předtím, než prodávající požádal o zpětnou koupi věci. Občanský zákoník pak dále uvádí, že v případech, kdy kupující vynaloží mimořádné náklady na zachování věci nebo vynaloží náklady na zlepšení věci, náleží mu náhrada jako poctivému držiteli (§ 997 občanského zákoníku).
Dojde – li k vymínění zpětné koupě, je kupující povinen prodávajícímu vrátit věc v nezhoršeném stavu. Prodávající je naopak povinen k vrácení plné kupní ceny. Jedná se tedy o synallagmatickou obligaci.
Pokud si smluvní strany v ujednání neurčí lhůtu, ve které je možné si zpětnou koupi vymínit, vychází se z obecné úpravy v občanském zákoníku, které je obsažena v § 2137 a je stanovena na 3 roky pro věci movité a 10 let pro věci nemovité.
Zvláštní úprava o zpětné koupi je v občanském zákoníku obsažena pro věci, které jsou zapisovány do veřejného seznamu. Platí, že věc, která je zapisována do veřejného seznamu, a bylo k ní sjednáno právo zpětné koupě, je možné zatížit pouze se souhlasem osoby, v jejíž prospěch je právo zpětné koupě sjednáno.
Závěrem zmiňme, že krom institutu zpětné koupě, zná občanský zákoník i výhradu zpětného prodeje. Jeho obsah je v podstatě totožný, neboť § 2139 občanského zákoníku stanovuje, že na ujednání o zpětném prodeji se ustanovení o zpětné koupi použijí obdobně. Je na něj však třeba pohlížet jako na ujednání, které je téměř výlučně sjednáváno ve prospěch kupujícího.
KUPNÍ SMLOUVA S VÝHRADOU ZPĚTNÉ KOUPĚ
Smluvní strany:
Monika Veselá
nar. 21. 3. 1989, trvale bytem Jasmínkova 23/9, Praha 5, 150 00
(dále jen „prodávající“)
a
Hana Smutná
nar. 12. 3. 1989, trvale bytem Heřmánková 89/3, Praha 2, 120 00
(dále jen „kupující“)
uzavírají níže uvedeného dne, měsíce a roku v souladu s ustanovením § 2079 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, tuto
KUPNÍ SMLOUVU
I. Prohlášení prodávajícího
Prodávající prohlašuje, že je výlučným vlastníkem dětského kočárku značka HOUPADLO, model EXTRA, výrobní č. 213EK345.
II. Předmět smlouvy
Prodávající prodává v čl. II. specifikovaný předmět koupě za dohodnutou kupní cenu 10 000,- Kč (slovy: desettisíckorunčeských) kupujícímu a ten ji od prodávajícího do svého výlučného vlastnictví kupuje.
III. Kupní cena
Kupní cenu v plné výši zaplatí kupující v hotovosti prodávajícímu při podpisu této smlouvy. Převzetí kupní ceny prodávající svým podpisem potvrzuje.
IV. Prohlášení smluvních stran
- Kupující potvrzuje, že se podrobně seznámil se stavem předmětu koupě, jsou mu známy veškeré vady a v tomto stavu nabývá předmět koupě do svého výlučného vlastnictví.
- Kupující předmět koupě převzal společně s jeho příslušenstvím při podpisu této smlouvy, a toto svým podpisem stvrzuje.
V. Výhrada zpětné koupě
- Smluvní strany si dále sjednávají výhradu zpětné koupě. Prodávající uplatní toto právo písemnou výzvou, a to do 3 let ode dne převzetí prodávané věci kupujícím, jinak právo zpětné koupě zaniká.
- Kupující je povinen vrátit věc prodávajícímu proti vrácení kupní ceny podle této smlouvy, a to do 10 dnů po doručení písemné žádosti kupujícímu.
VI. Závěrečná ustanovení
- Smluvní strany prohlašují, že jsou plně způsobilé k právnímu jednání, že se se smlouvu před jejím podpisem seznámily, a s jejím obsahem souhlasí.
- Tato smlouva nabývá platnosti a účinnosti dnem jejího podpisu oběma smluvními stranami.
- Tato smlouva se uzavírá ve dvou vyhotoveních s platností originálu pro každé z nich.
- Práva a povinnosti stran se řídí ustanoveními zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění.
V Praze dne 21. 3. 2016 V Praze dne 21. 3. 20016
Prodávající Kupující
Monika Veselá Hana Smutná
Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!