Kdo chce pořizovat v písemné formě beze svědků, napíše celou závěť vlastní rukou a vlastní rukou ji podepíše. Takto nový občanský zákoník obecným způsobem vymezuje podmínky vlastnoruční závěti pořízenou soukromou listinou. V praxi se nejčastěji vyskytuje právě závěť psaná vlastnoručně rukou zůstavitele (toho, kdo závěť pořizuje). Výhodami vlastnoručně psané závěti jsou její jednoduchost a její pořízení je takřka bez jakýchkoliv nákladů. Závěť, kterou zůstavitel nenapsal vlastní rukou, musí vlastní rukou podepsat a před dvěma svědky současně přítomnými výslovně prohlásit, že listina obsahuje jeho poslední vůli.
Je nutné si uvědomit, že tento typ závěti je nutné napsat vlastní rukou v celém rozsahu, nikoliv tedy ani částečně na PC (ani v dataci nebo v názvu listiny „závěť“), bez jakékoliv pomoci cizí osobou a typickým stylem svého písma. V tom tkví zrádnost vlastnoručně psaných závětí. Důležité je dodržet i typ podpisu, pod celým jménem zůstavitele. Náležitosti závěti je důležité dodržet, neb je dědické právo poměrně přísné na nároky poslední vůle, chyba v závěti způsobuje její absolutní neplatnost.
ZÁVĚŤ
Já, níže podepsaná, Alena Vzorová, narozena dne 8. 11. 1935, trvale bytem U Císařských lázní 13, 417 01 Teplice pořizuji pro případ mé smrti vědomě, bez nátlaku, po zralé úvaze a svobodně tuto svoji závěť, která představuje a obsahuje moji poslední vůli.
Jako dědice veškerého mého majetku povolávám Janu Vzorovou, narozena dne 1.1.1988, bytem Horní 11, Praha 1.
V Praze, dne 15. dubna 2016.
Alena Vzorová
Pozornost je však třeba věnovat problematice neopomenutelných dědiců.
Níže uvedené závěť je tedy vzorová a nemusí platit pro každou situaci!
Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!