Přinášíme Vám přepis z rádiového pořadu Právo o páte, kde byl hostem diskuze JUDr. Robert Pelikán, Ph.D. Osoba, jejíž jméno může v současnosti slyšet z mnoha stran a možný kandidát na post ministra spravedlnosti ČR. Doktor Robert Pelikán v současné době také působí jako vyučující na katedře občanského a obchodního práva PF UK.
V rozhovoru s JUDr. Robertem Pelikánem, Ph. D., který byl v době vysílání tohoto dílu prvním náměstkem ministryně spravedlnosti ČR a v současné době je kandidátem na post ministra spravedlnosti ČR. Působí jako vyučující na katedře občanského a obchodního práva PF UK.
Osobně se pan doktor nepovažuje za rebela, ale dle jeho názoru by určité „rebelství“ mělo být součástí každého právníka. Pokud by nebyl právníkem, obrátil by se k filozofii a literatuře, ale původně chtěl být mikrobiologem.
Akademický život
Zkušeností s různými právními oblastmi má pan doktor dostatek, stihl vystřídat mnoho funkcí a postů. Po vystudování titulu Ph.D. pokračoval v advokacii a zároveň vyučoval na právnické fakultě. Působil v pražské pobočce anglické advokátní kanceláře a téměř po roce svého působení založil jako spolupartner vlastní advokátní kancelář. V roce 2012 byl navržen do rady Českého telekomunikačního úřadu, nakonec z toho sešlo. Poté působil na Ministerstvu financí ČR. Něco přes rok působil jako 1. náměstek ministryně spravedlnosti ČR a v současné době je nejpravděpodobnějším kandidátem na post ministra spravedlnosti ČR.
Hodnocení zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník a jeho novela
Dle hostova názoru novela občanského zákoníku není novelou koncepce, ale pouze jejím zviditelněním, které se snaží nastavit určité mantinely. Snahou novelizace je věci vyjasnit a opravit, zpřehlednit či případně odstranit možné problémy. Novela mění či upravuje 5-10% občanského zákoníku a tento rozsah je kritizován ze strany České advokátní komory a Soudcovské unie ČR.
Určitou „zajímavostí“ doprovázející novelu občanského zákoníku je sestavení a spolupráce expertní skupiny. Expertní skupina absolvovala výjezdní zasedání, jehož důvodem byla příprava a finalizace novely občanského zákoníku a jejím výstupem byla první zveřejněna část novely. Hlavním výsledkem zasedání však mělo být vydání celkové novely občanského zákoníku, ale z toho sešlo. Pan doktor důvod nevydání přičítá začátku akademického roku, kdy sehnat akademiky je velmi složité. Redaktoři poukazují na určitou možnost zpoždění z důvodu rozpadu právě zmíněné expertní komise, konkrétně odchod profesora Jana Dědiče a docentky Ivany Štenglové. Ti důvod svého odchodu zdůvodnili tak, že připravovaná novela na svůj původní záměr přesahuje rozsah technické novely. Pan doktor Pelikán jejich odchod odůvodňuje velkou škálou jejich povinností, ale větší vysvětlení neposkytl. Další zajímavostí je účast doktorovi matky v expertní skupině, i přestože zastává funkci soudkyně(v rámci Evropského soudního dvora, pozn. red.).
Změna advokátního tarifu
Pro informaci: právní tarif je právní předpis vydávaný vyhláškou, který určuje odměny advokátům za zastoupení.
Změna advokátního tarifu spočívá v tzv. formulářových žalobách, kde hraje zásadní roli, zda advokátní kancelář dokument zpracovává ručně či jej pouze doplňuje. V průměru se náhrada nákladů snížila na pětinu. Dle názoru pana doktora při vypracování tzv. formulářové žaloby nedochází k žádné přidané hodnotě a jedná se o administrativní práci. Nicméně je nutné zdůraznit, že rozhodnutí a posouzení o formulářové žalobě je v gesci soudce.Případné ústavní stížnosti se pan doktor Pelikán nebojí.
Celý rozhovor si můžete poslechnout na zde.
Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!