Kategorie vzorů

Tepelná čerpadla: Budoucnost úsporného a ekologického vytápění domácností.

Teplo je všude: v nitru země, ve vzduchu, v podzemní vodě. Proč tuto energii nevyužít na vytápění a ohřev vody? Přesně na tomto principu funguje tepelné čerpadlo, které je jedním z nejudržitelnějších systémů vytápění.

Ať už k ohřevu vody využíváte elektrický, nebo plynový kotel, neměly by vaší pozornosti uniknout tepelná čerpadla. S aktuálními dotacemi se totiž jejich pořizovací cena značně snížila.

Jaké typy tepelných čerpadel existují?

Tepelná čerpadla využívají přirozenou tepelnou energii, kterou nám příroda dává k dispozici. Tepelná čerpadla mohou využívat tři různé formy: geotermální energii, teplo ze vzduchu a teplo z podzemní vody. Existují tedy tři různé typy tepelných čerpadel, které si můžete nainstalovat doma:

  • Tepelná čerpadla vzduch-voda a vzduch-vzduch
  • Tepelná čerpadla solanka-voda
  • Tepelná čerpadla voda-voda

Všechny typy tepelných čerpadel jsou k dispozici v různých velikostech a výkonnostních úrovních, abyste mohli najít to správné tepelné čerpadlo pro váš domov. Tepelná čerpadla lze využít k ohřevu vody a vytápění. Čerpadlo je napájeno elektřinou, buď ze sítě a/nebo z fotovoltaického systému. Pokud jsou splněny potřebné požadavky, můžete tepelné čerpadlo instalovat nejen do novostavby, ale i dovybavit starou budovu. Dobrá izolace podporuje účinnost systému tepelného čerpadla, a proto je užitečná, ale není základním požadavkem pro instalaci.

Jak fungují tepelná čerpadla?

Základní princip není tak složitý. Tepelná čerpadla odebírají energii ze vzduchu, podzemní vody nebo země při nižších teplotách, přeměňují ji na energii při vyšších teplotách pomocí procesu chlazení a využívají ji k vytápění nebo ohřevu vody. Mnoho systémů tepelných čerpadel také využívá solární tepelnou energii nebo topné těleso pro zefektivnění úpravy užitkové vody.

Technicky to celé vypadá takto: Teplo z okolního nebo geotermálního prostředí předává svou energii kapalnému chladivu prostřednictvím výměníku tepla („výparníku“). Obvykle se jedná o syntetická činidla, jako je R410A nebo R32 nebo přírodní chladivo propan (R290). Syntetické látky jsou považovány za málo toxické a obtížně zápalné, zatímco R290 je neškodný pro ozonovou vrstvu.

Jejich společná praktická výhoda: Mají nízký bod varu. V závislosti na tepelném čerpadle je to mezi minus 57 a minus 12 stupni Celsia. To znamená: Teploty okolního/geotermálního tepla jsou dostatečné k tomu, aby se činidlo odpařilo na plyn. (To ale zůstává v systému a nemůže uniknout). Díky nízkému bodu varu mohou tepelná čerpadla pracovat do značné míry bezproblémově i v zimě. Kompresor poháněný elektřinou tento plyn stlačí, načež se výrazně zahřeje.

Druhý výměník předává teplo do topného okruhu nebo do zásobníku vody. Chladivo se ochlazuje, stává se opět kapalným a vrací se do prvního výměníku tepla. Protože se jedná o uzavřený cyklus, proces se může nekonečně opakovat.

Teplo je pak přiváděno do topného okruhu domu. Protože tepelná čerpadla pracují nejúčinněji při výstupních teplotách nižších než 50 až 55 °C , nejlépe je kombinují s topnými systémy, které dokážou tyto nízké výstupní teploty zvládat, například podlahové vytápění. V případě potřeby vyšších teplot může být variantou speciální vysokoteplotní tepelné čerpadlo nebo hybridní systém skládající se z tepelného čerpadla a kondenzačního kotle.

Tepelná čerpadla – udržitelný systém vytápění

Každý, kdo staví nový dům, najde s tepelným čerpadlem hodnotný a udržitelný systém vytápění. Instalace se však může osvědčit i ve starších stávajících budovách. V nových budovách mohou tepelná čerpadla díky své funkci šetrné k životnímu prostředí a klimatu obecně vyrábět 67 až 75 procent energie potřebné (ve stávajících budovách: 17 až 52 procent) na vytápění a ohřev vody ze vzduchu, země nebo vody – a to vše zcela zdarma. Protože vaše vlastní stopa CO2 závisí výhradně na skladbě elektřiny, kterou nakupujete, lze ji snížit téměř na nulu pomocí zelené elektřiny a/nebo vašeho vlastního fotovoltaického systému nebo v kombinaci se solární tepelnou energií.

Byl pro vás tento článek přínosný? Dejte mu 5 hvězdiček!

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...

Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!

Přihlášení

Nemáte účet?

Registrovat se

Proč se registrovat?

Pokud se zaregistrujete, budete moct zdarma stahovat šablony vzorů v otevřeném formátu .doc bez zadávání e-mailů. Nebojte, spamovat vás nebudeme.