Prevenci rakoviny kůže máme obvykle spjatou s létem, kdy nás více ohrožuje sluneční záření. Kontrolu mateřských znamének u kožního lékaře však můžete absolvovat kdykoli v průběhu roku. Zima je navíc ideálním obdobím v případě, že budete potřebovat nějaké znaménko odstranit – po zákroku je totiž nezbytné vyhýbat se pobytu na slunci.
U znamének sledujte jakékoli změny
Za mateřská znaménka se označují vyvýšené nebo tmavé pigmentové skvrny rozeseté na různých částech těla. Nejsou nijak neobvyklá, ale představují riziko vzniku zhoubného kožního nádoru (melanomu). Pravidelně je proto kontrolujte. Varovným signálem je změna barvy, tvaru, velikosti, krvácení nebo vytvoření nového znaménka. Při těchto příznacích se vždy obraťte na kožního lékaře. Nemusí vždy značit vznik melanomu, ale závažnost dokáže posoudit jedině odborník.
Prevence dokáže zázraky
Melanom patří k nejnebezpečnějším typům rakoviny. Jeho metastáze mají totiž tendenci rychlého rozšiřování do mízních uzlin a následně do dalších orgánů. Pokud se však odhalí včas, je šance na uzdravení velká. Pravidelná kontrola znamének u kožního lékaře se proto doporučuje jednou za 1–2 roky i v případě, že nemáte žádné obtíže. Nezapomínejte ani na další způsoby ochrany kůže. Vybírejte opalovací krémy s vyšším faktorem, a to i v zimě na horách, kde budete vystaveni větší míře slunečního záření. V hlavní „slunečné“ sezóně sáhněte také po vhodné pokrývce hlavy a v čase od 11 do 15 hodin se snažte sluníčku spíše vyhýbat.
Znaménka odstraní skalpel nebo laser
K odstranění mateřských znamének se přistupuje nejen v případě již propuknutého onemocnění, ale také preventivně u rizikových znamének (například pokud se nacházejí v místě kontaktu s oblečením a odírají se o něj) nebo z estetických důvodů. Dermatolog provádí tento drobný zákrok sám, případně vás odkáže na kolegy z oddělení chirurgie. Znaménka se odstraňují vyříznutím, lasem či tekutým dusíkem. Ke klasickému chirurgickému zákroku vyříznutím se přistupuje zejména tehdy, je-li potřeba následně provést histologické vyšetření a ověřit, zda bylo znaménko zhoubné. Ve všech případech nejsou po zákroku žádná výrazná omezení, jen je potřeba po dobu minimálně tří měsíců nevystavovat ošetřené místo slunečnímu záření. Po zákroku se mohou objevit doznívající bolesti. Ty lze tlumit léky na bolest dostupnými běžně v lékárnách.
Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!