Rádi byste svým nejmenším ukládali peníze na soukromé konto, aby měli peníze kdykoli po ruce? Využijte možností, které nabízí dětský účet: vytvoříte potomkům rezervu na horší časy, a navíc je naučíte s penězi hospodařit. Čím se účty pro juniory liší od běžných účtů pro dospělé?
Zdroj: Mikes-Photography/ Pixabay
Pokud chcete naučit děti základům finanční gramotnosti, vyplatí se začít s předáváním poznatků již v útlém věku. Stále ovšem platí, že se nejlépe učíme vlastní zkušeností. I malým školákům je možné (do jisté míry) ponechat volnou ruku, ať si své úspory spravují sami.
Jestliže svým dítkům už trochu důvěřujete, můžete vyměnit oprýskanou starou kasičku za inovativní řešení v podobě platebního účtu pro nejmenší. Dětský účet se u mládeže těší vzrůstající oblibě: v roce 2020 jej využívala více než polovina dotazovaných školáků.
Účty pro děti versus pro dospělé – čím se od sebe odlišují?
Na rozdíl od standardních účtů mají platební účty pro mladistvé celou řadu benefitů:
- za zřízení a vedení účtu neplatíte žádné vstupní poplatky,
- kartu a výběr zbankomatů mají mladí klienti zdarma,
- rodiče mohou účet založit a následně i kontrolovat online.
Na podobné (finanční) výhody za určitých okolností dosáhnete i při založení běžného účtu, v některých případech jsou ovšem podmíněny dalšími požadavky (například vyšším zůstatkem nebo nutností ukládat na konto každý měsíc větší obnos peněz). Nastavení finančních služeb si banky určují individuálně.
Zásadním rozdílem je také stanovení nižší věkové hranice: účet pro juniory mohou využívat děti již od 6 do 17 let, mladší potomci se ale neobejdou bez souhlasu zákonného zástupce. Ten může pomocí internetového bankovnictví na účet nahlédnout a zjistit, jak potomstvo se svými financemi hospodaří.
Kdy se vyplatí zakládat dětem vlastní účet?
Za jaké situace může být založení dětského účtu prospěšné? Zejména tehdy, chcete-li jim odkládat na účet finanční prostředky nebo jim chcete vysvětlit hodnotu peněz v praxi. Mladá generace se totiž dostává do kontaktu s platidly ještě předtím, než zcela pochopí jejich smysl a hodnotu.
Nedokáží-li svoje finance spravovat svědomitě ještě před dosažením dospělosti, často tyto problémy přetrvávají dlouho poté, co potomci opustí rodinné zázemí.
Díky vlastnímu účtu mají děti přehled o aktuálním stavu svých financí a spíše se naučí docenit jejich pravou hodnotu. Nabyté zkušenosti nepochybně zužitkují (nejen) v nadcházejících školních letech.
Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!