Udržet teplo v interiéru a zároveň snížit náklady na energie je cílem mnoha majitelů domů. Jedním z klíčových kroků k dosažení tohoto cíle je investice do moderní izolace. Představujeme několik tipů, jak efektivně přistupovat k zateplení a díky tomu ušetřit.
Zdroj: Petter Rudwall, unsplash.com
Nejen zdi vyžadují izolaci
Pokud se pustíte do izolace, měli byste myslet na to, že pro větší úsporu energií a tepla je dobré zateplit kromě stěn také podlahy, střechu, okna a dveře. Tyto prvky pomáhají udržet teplo uvnitř domu a zamezit jeho úniku, což v konečném důsledku značně snižuje náklady na vytápění.
Zateplení oken a dveří
Okna a dveře jsou klíčovými prvky v udržení tepla v domě. Průvodními jevy tepelných ztrát mohou být netěsnosti okolo oken a dveří. Skla samotná neizolují, ale izolace je zajištěna vrstvou vzduchu nebo plynu mezi tabulemi skla. Existují dvě hlavní metody zateplení oken:
- Výměna oken: Výměnou celých oken za nová můžete snížit tepelné ztráty až o třetinu.
- Zatěsnění oken: Izolaci lze zvýšit také utěsněním okolí oken, například pěnovým polyuretanem, a výměnou vnějšího skla za izolační dvojsklo. Tepelněizolační vlastnosti oken závisejí na vrstvě vzduchu nebo plynu mezi jednotlivými tabulemi skla a na volbě mezi dvojsklem a trojsklem.
Důležité je také investovat do kvalitních vchodových dveří, které budou zabraňovat průvanu dovnitř domu.
Fasáda a střecha
Pro snížení tepelných ztrát v domě je důležitá také izolace fasády a střechy. Vnější izolace fasády pomocí desek z minerální vaty nebo pěnového polystyrenu pomáhá omezit únik tepla dokonce o více než 30 %. Stejné materiály můžete použít také k zateplení stropů a střech, které tvoří jednu z největších ploch domu.
Nohy v teple s podlahou
Podlahy z korku a další přírodní podlahové krytiny, jako je marmoleum, poskytují výbornou tepelnou izolaci. Hladké podlahy, ať už umělé, nebo přírodní, jsou ideální do bytů s podlahovým elektrickým či teplovodním vytápěním. Pomoct si dále můžete třeba koberci.
Vzděláváním ještě blíže úspěchu
Existuje spousta odborných portálů zaměřených na poradenství v oblasti úspor, mezi nimiž se vyjímá například ČEZ Akademie. Ta nabízí školení, články nebo i videa zaměřující se na energie a udržitelnost a zároveň řeší konkrétní problémy a možnosti v různých typech domácností. Díky ČEZ Akademii můžete také získat znalosti o tom, jak správně využívat moderní technologie pro řízení a optimalizaci spotřeby energií v rámci smart home. To může znamenat například správné nastavení termostatu nebo využití chytrých systémů řízení vytápění.
Vytápějte efektivně a zeleně
Jedním z důležitých kroků je kromě izolace stěn, oken a podlahy také modernizace vytápěcího systému. Výměna zastaralého plynového kotle za nový a efektivnější model může znamenat zásadní rozdíl ve spotřebě energií. Moderní kotle jsou navrženy tak, aby byly energeticky úsporné a šetrné k přírodě. Tímto způsobem můžete nejen snížit náklady na vytápění, ale také přispět k ochraně životního prostředí tím, že redukujete emise škodlivých látek. Při využívání kondenzačního kotle můžete ušetřit až 30 % plynu a prostřednictvím aplikací pro chytrou domácnost jej můžete ovládat na dálku.
Poznatek na závěr
Věděli jste, že…
- až 45 % tepla uniká okny,
- až 30 % obvodovým zdivem,
- až 15 % střechou,
- až 10 % podlahami?
I proto je důležité správně izolovat a neustále inovovat.
Kateřina Houšková
Copywriter
Psaní se věnuje od roku 2017, kdy začínala v redakci online magazínu. Přes něj se v roce 2019 dostala ke copywritingu, u nějž už zůstala. Na přání klienta s pečlivostí zhotoví srozumitelné texty, které osloví. Některé z nich naleznete také na produktvdetailu.cz.
Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!