Názvy houževnatec jedlý nebo shiitake zní možná na první pohled poněkud cizokrajně, nenechte se však zmýlit. Tyto chutné houby si můžete snadno vypěstovat na zahradě nebo třeba ve sklepě. Nejenom že si na nich pochutnáte, ale jsou pokladem přírodní medicíny. Houby obsahující vysoký obsah vody, ale krom něho i celou řadu pro tělo prospěšných látek. Minerální látky, anorganické kyseliny, vitamíny a minerály. Přitom tento druh hub si můžete hravě vypěstovat i sami, růst mohou kdekoliv, kde jim k tomu budou vytvořeny adekvátní podmínky.
Příprava těchto hub je ovšem trochu specifická. Houby shiitake by měly být dostatečně vyschlé, s lesklým kloboučkem a krátkou nožičkou. Před tepelnou úpravou je zapotřebí nechat je několik hodin namáčet ve studené vodě. Jejich konzumace se doporučuje lidem s vyšším cholesterolem, neboť jeho koncentraci aktivně snižují. Dále pomáhají stimulovat imunitní systém nebo pomáhat s ředěním krve.
Čínská houba s všestranným využitím
Tato na první pohled nenápadná houba pochází původně z Číny, kde je známá právě pod názvem shiitake, což v překladu znamená elixír života. No, třeba na tom něco bude, výčet jeho blahodárných účinků na lidské zdraví je opravdu pestrý. Jen málokdo však ví, že v objemu produkce a spotřeby zaujímá druhé místo na světě. Jedná se o dřevokaznou houbu, kterou je možné sbírat po celý rok. Je hojně konzumovanou potravinou, stejně tak jako základní surovinou pro výrobu léčiv. Konzumují se pouze kloboučky, nožičky se odkrajují. Jsou také skvělým pomocníkem do redukčních diet, jejich energetická hodnota je jen něco málo přes 30 kcal. Houževnatec tak představuje vcelku široké spektrum využití v kuchyních po celém světě. U nás se jedná zatím o ne příliš známou plodinu, ale ve světě je pro mnohé velkou delikatesou. Zkuste jí a zamilujte se do její netypické chuti.
Optimalizace pro vyhledávače je pro mnohé z podnikatelů jedinou nadějí na úspěch na internetu. Ta jediná dokáže často zajistit návštěvnost webu a tím i dobré vyhlídky do budoucna. A SEOlight s.r.o. je tu proto, aby vám měl kdo s takovou optimalizací pomoci.
Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!