Rozsudek pro zmeškání je jedním z rozhodnutí, které může soud vydat. Jedná se o zjednodušený procesní postup, který je upraven v ust. § 153b zákona č. 99/1963 Sb., občanského soudního řádu (dále jen o.s.ř.).
Tento rozsudek může soud vydat, pokud jsou splněny všechny zákonem stanovené podmínky:
- jedná se o první jednání ve věci,
- žalovaný byl řádně předvolán k jednání, a to nejméně 10 dnů předem,
- žalovaný se k prvnímu jednání bez důvodné omluvy nedostavil,
- na následky nedostavení se k jednání a možnost vydání rozsudku pro zmeškání musí být žalovaný v předvolání upozorněn,
- žalobce se musí dostavit a navrhnout vydání rozsudku pro zmeškání.
Pokud jsou splněny podmínky 1) – 5), pokládá soud tvrzení žalobce obsažená v žalobě za nesporná a rozhodne v souladu s návrhem žalobce.
Nevýhodou pro žalovaného v případě vydání rozsudku pro zmeškání je omezená možnost odvolání. Podle ust. § 205b o.s.ř. jsou proti rozsudku pro zmeškání odvolacím důvodem jen vady uvedené v § 205 odst. 2 písm. a) (nebyly splněny podmínky řízení, nepříslušnost soudu, vyloučení soudce, rozhodoval samosoudce namísto senátu) a skutečnosti nebo důkazy, jimiž má být prokázáno, že nebyly splněny předpoklady pro jeho vydání (viz body 1) – 5) shora).
Jistou kompenzací omezené možnosti odvolání je možnost podání návrhu na zrušení rozsudku pro zmeškání. Návrh na zrušení rozsudku pro zmeškání může žalovaný podat, pokud:
- zmeškal první jednání ve věci z omluvitelných důvodů,
- prokáže, resp. hodnověrně doloží soudu omluvitelné důvody
- návrh na zrušení rozsudku pro zmeškání podá nejpozději do dne právní moci rozsudku pro zmeškání.
Pokud soud posoudí důvody žalovaného jako omluvitelné, pak rozsudek pro zmeškání sám zruší a v řízení pokračuje, jako by k vydání rozsudku pro zmeškání nedošlo. Jestliže žalovaný současně s návrhem na zrušení rozsudku pro zmeškání podal i odvolání, nebude soud k odvolání přihlížet, pokud vyhoví návrhu na jeho zrušení. V opačném případě bude po právní moci usnesení o zamítnutí návrhu na zrušení rozsudku věc předložena s odvoláním odvolacímu soudu.
Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!