Již je tomu téměř dva měsíce, co vstoupil v účinnost zákon o realitním zprostředkování, který ukládá realitním zprostředkovatelům řadu nových povinností. V březnu jsme Vás již seznámili s povinností zprostředkovatelů uzavírat písemné smlouvy o zprostředkování a předat klientovi výpis z katastru nemovitostí. Nyní nadešel čas Vás seznámit s dalšími povinnostmi realitních zprostředkovatelů, a to v souvislosti s prováděním úschov kupní ceny.
Článek tedy navazuje na předchozí obecný článek o této problematice na tomto odkazu
Dle zákona o zprostředkování platí, že realitní zprostředkovatelé již nesmějí nabízet vedení úschovy kupní ceny a nesmějí úschovu ani zprostředkovat u jiných subjektů, než u bank, advokátů či notářů, a v případě, že se jedná o prodej v souvislosti s exekučním, soudním nebo jiným řízením, pak též u soudního exekutora. Zprostředkovatelé tedy mohou zprostředkovat poskytnutí úschovy kupní ceny například u bank, notářů či advokátů nebo mohou například pouze doporučit jiný subjekt k vedení úschovy.
Musíme zdůraznit, že povinnosti zprostředkovatelů ve vztahu k úschovám se týkají přijímání veškerých plateb za účelem zajištění plnění z realitní smlouvy, přestože smlouva není pojmenována smlouvou o úschově. SPADAJÍ SEM TEDY I TZV. REZERVAČNÍ ZÁLOHY (blokovací depozita, rezervační jistoty) či jinak nazývané zálohy kupujícího na kupní cenu skládané nejčastěji při podpisu rezervační smlouvy k rukám zprostředkovatele.
Zprostředkovatelé ovšem mohou i nadále poskytovat úschovy, musí tak být ovšem pouze na základě písemné žádosti zájemce, která musí být zájemcem podána na samostatné listině. V případě, že by zprostředkovatelé úschovu poskytovali, jsou na ně kladeny vyšší nároky z důvodu bezpečnosti a kontroly vedení úschov.
Zákon stanovuje, že smlouva o úschově musí být uzavřena v písemné formě, což bylo běžným standardem realitních zprostředkovatelů i před nabytím účinnosti zákona, nejedná se tedy dle našeho názoru o nijak zásadní změnu v praktickém životě zprostředkovatelů. Zásadnější změnou, kterou ovlivní faktický způsob provádění úschov, je povinnost vést úschovy na účtu u banky v České republice či na pobočce zahraniční banky v ČR a pro každou úschovu (tj. pro každý převod) mít zřízen samostatný účet. Účet musí být veden na jméno realitního zprostředkovatele zapsaného ve veřejném rejstříku. Zprostředkovatelé mají dále povinnost vést evidenci úschov. Úschovy mohou provádět pouze bezhotovostním převodem.
Při první prováděné úschově je pak realitní zprostředkovatel povinen informovat o této skutečnosti živnostenský úřad.
Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!