Úpravu osobního styku,která je nezbytná k tomu,aby se rodič mohl podílet na výchově svého dítěte, nalezneme v § 887 a následujících zákona č.89/2012 Sb. S rostoucími počty rozvedených manželství nabírá tato otázka své důležitosti a vyžaduje tak propracovanou úpravu práv a povinností jak rodiče, tak i nezletilého dítěte. Základním sledovaným faktorem právní úpravy i soudní rozhodovací je praxe je sledování zájmů dítěte.
Rozsah styku dítěte s rodičem je závislý na mnoha faktorech. U dítěte je významným a troufám si tvrdit i nejdůležitějším faktorem, ne však samozřejmě jediným, který by měl být zohledněn, věk. Čím vyšší věk, tím lepší schopnost dítěte vyjádřit svou vůli k danému problému a tím i k tomu, jaký vztah má k rodiči, zda má zájem o setkání, zda jsou schopni společně komunikovat, naplňovat čas, který mají pro sebe a další. S problémem v úpravě styku se setkáme mezi rodiči, u nichž je narušena možnost komunikace. Tací rodiče působí špatným vlivem na své děti, neboť ty jsou svědky častých hádek a nepříjemností. V takových případech poté dochází k soudnímu řízení a dokazování, z jakého důvodu není jednomu z rodičů umožněn styk se svým nezletilým dítětem.
K úpravě styku rodiče s nezletilým dítětem dochází dohodou rodičů a v případě, že není možné se na úpravě dohodnout, rozhodne o úpravě rozsudkem okresní soud v místě bydliště dítěte. Rodiče se musí zdržet všeho, co narušuje vztah dítěte k oběma rodičům a taktéž mají povinnost vzájemně si sdělit vše, co se týká dítěte a jeho zákonem chráněných zájmů. Není-li tento rozsudek respektován, může soud nařídit výkon rozhodnutí uložením pokuty až do výše 50 000 Kč. V případě, že by i přesto bylo nadále rodiči bráněno ve styku s dítětem, může soud zahájit řízení o změně výchovného prostředí.
Je-li to nutné a v zájmu dítěte, může soud omezit právo rodiče osobně se stýkat s dítětem, anebo dokonce i tento styk úplně zakázat.
Okresnímu soudu v Benešově
Masarykovo náměstí 223
256 45 Benešov
Jméno a příjmení nezletilého dítěte:………………………………………………………………………,……
nar. ………………………,…………………………………………………………………………
bytem ………………………………………………………………………………………………………………………..
zastoupeného ustanoveným opatrovníkem …………………………………………………………………..
Rodiče nezletilého:
Jméno a příjmení matky:………………………………………………………………………………………….,..
nar. …………………….,……………………………………………………………………….
bytem …………………………………………………………………………………………………………………..…
Jméno a příjmení otce:……………………………………………………………………………………………..,
nar. …………………,…………………………………………………………………………
bytem …………………………………………………………………………………………………………………………..
Návrh na úpravu styku
s nezl. ………………………..……………….
Rozsudkem Okresního soudu v ……………………………….. ze dne …………………….. č.j.: …………………………………… byl(a) nezl. …….……………….……………………. svěřen(a) do výchovy otce/matky. Otce/matce byla stanovena povinnost přispívat na jeho/její výživu částkou ………..………. Kč měsíčně.
Rozsudkem Okresního soudu v ……………………………….. ze dne …………………….. č.j.: ……………………………………bylo manželství rodičů rozvedeno.
Důkaz:
– Rodný list nezletilého dítěte
– Rozsudek Okresního soudu ze dne, č.j., kterým se dítě svěřuje do péče 1 z rodičů
– Rozsudek Okresního soudu ze dne, č.j., kterým bylo manželství rozvedeno
- Tento návrh je podán z důvodu nemožné domluvy s matkou nezletilého XY. Není mi umožněn styk s nezletilým dítětem ani na jeden den v kalendářním roce. Matka odmítá veškerou komunikaci se mnou, neplní přání nezletilého o styk se mnou, neposkytne mi nezletilého ani k telefonickému rozhovoru. Dítě nepouští ani na rodinná setkání k mým prarodičům a maří tak možnost mého osobního styku s ním.
Důkaz:
– Výslech matky nezletilého
– Výslech otce nezletilého
– Výslech nezletilého dítěte
S ohledem na výše uvedené navrhuji, aby soud vydal tento
r o z s u d e k:
- Otec/matka je oprávněn(a) stýkat se s nezletilým dítětem každý víkend v sudém kalendářním týdnu, vždy od pátku od 16:00 hod. do neděle do 16:00 hod. Jiná úprava platí v obdobích státních svátků a letních prázdnin. V období letních prázdnin po dobu 14 dnů, kdy přesný termín bude sdělen do 30. 5. daného roku, a o vánočních svátcích každý rok dne 25. 12. od 10:00 hod. do 18:00 hod.
- Otec/matka je povinen(a) nezletilého ve stanovenou dobu předat otci/matce před místem svého bydliště s nezletilým. Otec/matka je povinen(a) nezletilého ve stanovenou dobu od otce/matky převzít a vrátit ji matce/otci řádně a včas na místě, kde ho/ji od otce/matky převzal(a).
V………………………………….. dne ……………………………….
podpis navrhovatele/lky:
Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!