Jste účastníkem soudního řízení, jste žalobcem a na řešení vzniklé situace máte právo? Aby soud začal projednávat vaší žalobu, je nutné zaplatit soudem vyměřené poplatky.Pokud je nezaplatíte, nemůže soudní řízení začít. Boužel se může stát, že poplatky budou tak vysoké, že vaše finanční situace vám neumožňuje je zaplatit. Je tu možnost podat na soud žádost o osvobození od soudních poplatků.
K rukám předseda senátu
JUDr. Jiřího VostréhoKe sp. zn. 28 C 0569/2008V Teplicích dne 20. 4. 2008Věc: Žádost o osvobození od soudních poplatkůVážený pane předsedo,
Žádám tímto o osvobození od soudních poplatků ve sporu č.j. 28 C 0569/2008, ve kterém se u zdejšího soudu domáhám náhrady škody způsobené mi provozem dopravního prostředku.
Tuto svou žádost odůvodňuji tím, že nemám dostatečné finanční prostředky na zaplacení soudního poplatku, abych se mohl domáhat svého práva v soudním řízení. Jsem nezaměstnaný, nemám žádný majetek, mám dvě nezletilé děti, ke kterým mám vyživovací povinnost. Potvrzení uvedených skutečnosti dokládám v přílohách.
S úctou
Martin Zelený
Novákova 1
41501 Teplice
Přílohy:
Potvrzení o nezaměstnanosti
Kopie rodných listů dětí
Poznámky ke vzoru:
Na návrh může předseda senátu přiznat účastníkovi zcela nebo zčásti osvobození od soudních poplatků, odůvodňují-li to poměry účastníka a nejde-li o svévolné nebo zřejmě bezúspěšné uplatňování nebo bránění práva. Nerozhodne-li předseda senátu jinak, vztahuje se osvobození na celé řízení a má i zpětnou účinnost; poplatky zaplacené před rozhodnutím o osvobození se však nevracejí.
Přiznané osvobození předseda senátu kdykoli za řízení odejme, popřípadě i se zpětnou účinností, jestliže se do pravomocného skončení řízení ukáže, že poměry účastníka osvobození neodůvodňují, popřípadě neodůvodňovaly.
(viz § 138 Občanského soudního řádu 99/1963 Sb.).
Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!