Takzvaný flipping nemovitostí je v posledních letech oblíbeným způsobem investování. V čem spočívá? Investor koupí nemovitost, zrekonstruuje ji a se ziskem prodá. Zní to jednoduše, ale jako každý i tento byznys je spojen s řadou rizik včetně podvodů. Na co si dávat pozor a jak se vyhnout podvodníkům?
Co je to flipování nemovitostí
Jedná se o investiční strategii spočívající v koupi nemovitosti s cílem prodeje za co nejvyšší cenu. Investoři, kteří se zabývají flipováním, se snaží dosáhnout zisku z krátkého držení nemovitosti obvykle v řádu několika měsíců.
Existují dva způsoby, jak rychle zvednout cenu nemovitosti. Prvním je rekonstrukce zakoupené nemovitosti. Druhým je využití rostoucí poptávky, kdy se nemovitost za nějakou dobu po koupi prodá za vyšší cenu i bez rekonstrukce.
Úspěch investora závisí na mnoha faktorech, jako je výběr vhodné nemovitosti, volba způsobu financování (vlastní kapitál, úvěr a jiné), správné načasování nákupu a prodeje či schopnost provést opravy včas a v rámci rozpočtu. Podle statistik obliba flippingu roste. Se zájmem však rostou i počty neúspěšných investorů.
Vyšší zájem o flipping láká i podvodníky
Trh s nemovitostmi láká i podvodníky. Nic netušící kupující se mohou snadno stát obětí nepoctivých flipperů, kteří se snaží rychle zbohatnout.
Jedním z nejčastějších podvodů je vědomé zatajování vad nemovitosti. Flipper nakoupí nemovitost ve špatném stavu a provede kosmetické úpravy, aby vady zakryl. Následně ji prodá za neodpovídající cenu. Kupující se nastěhuje do nemovitosti, aniž by byl informován o vadách, jako je plíseň, poškozená statika, špatná elektroinstalace a další, a jejichž oprava se může vyšplhat i na statisíce.
Někteří investoři se cíleně zaměřují na starší či nemocné osoby, které jsou snadnou kořistí. Zneužívají jejich důvěřivosti, neznalosti nebo strachu a snaží se je připravit o jejich majetek. Existují případy, kdy nepoctiví flippeři ze seniorů vymámili hodnotné nemovitosti za pár stovek tisíc a následně je prodali za miliony. V tomto ohledu je velmi častý odkup podílů.
Flippeři sází na špatné rodinné vztahy, kdy pod nátlakem odkoupí zbylé části nemovitosti. I těm nejvzpurnějším vlastníkům podílů často nezbývá nic jiného, než přistoupit na neférové podmínky investora.
Na co si dát pozor, máte-li zájem o flipování
Pokud do vyhledávače zadáte flipping nemovitostí, ihned na vás vyskočí vlna kurzů, jak díky flipování rychle zbohatnout. Z hlediska legislativy jsou v pořádku, přesto s sebou přináší řadu rizik.
Hlavním z nich je nerealistické očekávání rychlých a vysokých zisků, kdy “guru” zatajují skutečná úskalí tohoto byznysu. Flipping je ve skutečnosti spíše spekulace než investice a navíc vyžaduje značný kapitál. Dalším je samotný realitní trh, který je nepředvídatelný a náchylný k výkyvům. I zdánlivě výhodná koupě se může proměnit ve velkou ztrátu.
Problematické je flipování podílů na nemovitostech. Nemalá část začínajících investorů si zakoupí třetinu domu, aniž by si ověřili, kdo je vlastníkem ostatních podílů. Pokud se vám spekulace nepodaří a ostatní vlastníci vám podíly neprodají, přijde vaše investice vniveč. Nemluvě o problémech, pokud k tomuto účelu využili půjčku.
Závěrem lze říci, že flipování nemovitostí není vhodné pro každého. Vyžaduje zkušenosti, znalosti, kapitál a notnou dávku opatrnosti. To samé platí i pro případné prodejce nemovitosti.
Vsaďte raději na konzultaci s nestranným odborníkem, který vám odhalí skutečnou cenu vaší nemovitosti. Pozor dejte i na vaše blízké, zejména seniory, kteří mohou být slepě důvěřiví a prodat svůj podíl za pakatel.
Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!