Povinné ručení musí mít ze zákona sjednáno každý majitel motorového vozidla. Ne všichni ale vědí, co konkrétně toto pojištění auta pokrývá a na co se již nevztahuje. Zjistěte to dřív, než budete muset sáhnout hluboko do vlastní kapsy.
Na co se povinné ručení vztahuje
Jednoduše řečeno, povinné ručení kryje škody na majetku a zdraví třetích osob, které svým vozidlem způsobíte. Konkrétně se z něj hradí:
- Škody na majetku třetích osob – Ať už se jedná o poškození cizího automobilu při dopravní nehodě, nebo poškození svodidel, plotu a jiného majetku, tyto škody se hradí z povinného ručení.
- Škody na zdraví třetích osob – Jestliže při autonehodě dojde k újmě na zdraví, poškozená osoba po vás může požadovat odškodnění nejen za zdravotní výdaje, ale také za zhoršené společenské uplatnění a ušlý zisk.
- Asistenční služby – Součástí povinného ručení jsou asistenční služby, a to v nejrůznějším rozsahu. Mezi základní služby však patří telefonická podpora v případě autonehody, případně přivolání servisního pracovníka na místo nehody a odtah vozidla.
Na co se povinné ručení nevztahuje?
Pojištění auta se však nevztahuje na škodu vzniklou na vozidle pojistníka. Chcete-li toto ošetřit, musíte si k povinnému ručení sjednat jedno z mnoha připojištění – například pojištění čelního skla, střetu se zvěří nebo pojištění proti odcizení vozidla. Další možností je uzavření havarijního pojištění.
Výluky z povinného ručení
Existují však i situace, kdy povinné ručení nelze uplatnit ani na škody způsobené jiné osobě. Jedná se o specifické případy, které určuje pojistná smlouva a mezi něž patří úmyslné způsobení škody nebo neoprávněné užití vozidla.
Pojišťovna na vás může uvalit povinnost zaplatit způsobené škody také v případě, že jste:
- nesplnili povinnost sepsat záznam o dopravní nehodě,
- ujeli z místa dopravní nehody bez prošetření,
- bourali bez platného řidičského průkazu,
- odmítli zkoušku na přítomnost alkoholu v krvi,
- řídili v době zákazu řízení,
- řídili pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek,
- řídili vozidlo, které nesplňuje normy technické kontroly.
Jak si sjednat povinné ručení
Povinné ručení lze sjednat osobně na pobočce zvolené pojišťovny nebo online. Než však k tomuto kroku přistoupíte, doporučujeme využít jednu z mnoha kalkulaček povinného ručení, která na základě zadaných údajů porovná nabídky pojišťoven a vybere jen ty nejvýhodnější.
Na co si dát pozor při sjednávání povinného ručení
Při výběru povinného ručení se neorientujte pouze podle ceny, ale zaměřte se i na konkrétní služby, které za danou cenu získáte. Jste spokojeni s nabízeným rozsahem asistenčních služeb? Máte možnost sjednat si výhodné připojištění vozidla?
V neposlední řadě se ujistěte, zda vám vyhovuje výše pojistných limitů, tedy maximální částka, kterou za vás pojišťovna v případě nehody zaplatí. Minimum podle zákona činí 35 milionů korun na újmy na majetku a 35 milionů korun na újmy na zdraví. Některé pojišťovny však nabízejí limit 50, 70 nebo i 100 milionů korun.
Máte k článku otázku? Zeptejte se v komentářích!